HLAVNÍ SPONZOR:
Plzeňský kraj - nejlepší místo pro život
SPONZOŘI:
Elektroinstalace ELIMONT s.r.o.ARCHITEKTONICKÝ ATELIER ŠNEBERKhumanwasteNAŠE MĚSTO PŘEŠTICE
Jako pravidelný dárce krve a dárce kostní dřeně na těchto stránkách propaguji:
Darování kostní dřeně:
POMOCI MŮŽE KAŽDÝ
Daruj krev, daruješ život:
DARUJ KREV, DARUJEŠ ŽIVOT
VYHLÍDKOVÁ VĚŽ
CHALUPY U ZEMĚTIC
PRACOVNÍ NÁZEV „ŠTĚPÁNKA“
Lokalizace: Vyhlídková věž je stavbou solitérního charakteru na nezastavěném vrcholku cca. 0,5 km od sídelního útvaru Chalupy (obec Zemětice) západním směrem. V území obce Zemětice – místní část Chalupy na mírném vršku nad oběma sídly, pomístní název „na Prantu“
(počeštěný „Brant“ – z něm: milíř, starší název z pozemkových map „na Brantu“ s lokalizací „nad Poraženým lesem“).
Vyhlídková věž Štěpánka
AKTUALITY
ZAJÍMAVOSTI
NOVINKY7. ČLÁNEK
HLEDÁ SE JMÉNO PRO ROZHLEDNU
Stavěná rozhledna má pracovní jméno „ŠTĚPÁNKA“.
Pracovní název „ŠTĚPÁNKA“ byl zvolen podle jednoho rodinného domu v Chalupech na návsi, kde bydlím, po-místně se tam říkalo u „Štěpánů“, původní obyvatel domu se jmenoval Štěpán Rajdl.
Oficiálně se rozhledna jmenující se „ŠTĚPÁNKA“ nalézá na Příšovickém hřebeni (Kamenná novogotická rozhledna na vrchu Hvězda, 959 m.n.m.) a je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách. Pojmenování připomíná arcivévodu Štěpána, který tu pobýval při dohledu na stavbu Krkonošské silnice. Rozhledna se počala stavět již roku 1847, ale stavební činnost záhy ustala a celá stavba byla dokončena až roku 1892. Při dostavbě byla k dolní 6 m části dostavěna štíhlá osmiboká věž z kombinace cihel a pískovce. Výška rozhledny je 24 m a výhled z ní je opravdu krásný. Jsou odtud vidět západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, roztroušená zástavba horských chalup až k přehradě Souš a hora Jizera v pozadí.
Až bude rozhledna v Chalupech dokončena, bude potřebovat vlastní výstižné pojmenování. Otázkou je, jaké jméno bude dostatečně výstižné a vhodné. Pokud by jste měli nějaký zajímavý nápad, poprosím Vás o sdělení Vašeho nápadu mailem. Děkuji.